Torkil Damhaug I.

13. června 2016 v 20:41 | trideci |  Recenze
Torkila jsem objevila v levných knihách na hlavní třídě v Karlových Varech. Bylo to setkání čistě náhodné nicméně velmi přínosné. Jak jsem psala v minulém příspěvku, Jo Nesbo už to měl spočítané a Slepá skrvna působila dostanečně napínavě, sadisticky i temně. Prostě vše, co člověk od severského krimi očekává.

Slepá skrvna nás v začátku příběhu přenáší na Krétu roku ´96, kde malý Jo tráví prázdniny se svou věčně nametenou matkou, jejím partnerem a mladšími sourozenci, které má díky matčině zálibě v chlastu permanentně na starosti. Samozřejmě všechny nenávidí, především matčina druha. Aby to neměl lehké, rozbouřené hormony zapracují a Jo se zamiluje do dívky ze sousedního apartmánu. Nechybí ani tajemný starší muž s přezdívkou Sako, který projevuje k náctiletému chlapci velmi zvláštní náklonnost. Emoce, které se v Jovi nahromadí, musí někde ventilovat, a tak se dostáváme až k umučení nebohého kotěte. (Co ti autoři pořád mají s tím mučením kočiček?)

Rok 2008, příběh pokračuje v Oslu. Zmizení mladé ženy, po níž se rozhodne pátrat její mladší nezodpovědná sestra. Počítám, kolik musí být let tomu malému sadistovi a kde by se asi tak mohl právě nacházet. Za každou novou mužskou postavou předvídám vraha a představivost mi pracuje na plné obrátky. Vrátí se ještě do příběhu Sako, jaká je spojitost mezi zmizením psycholožky, její mladší sestrou žijící v Holandsku a rodinou, která před několika lety trávila zdánlivě obyčejnou dovolenou na Krétě? Jen sestry znají své tajné skrýše a není silnějšího pouta než krve.

Torkil Damhaug, kromě jiného, několik let působil jako psycholog a psychoterapeut. Jeho vykreslení postav je tak naprosto realistické. Děj má spád, zdánlivě neslučitelé spolu velmi úzce souvisí. Příběh se stupňuje, dokáže vyvolat mrazení v zádech, zatímco nepoužívá nereálné či nadpřirozené prvky. Když se hlavní hrdinka ocitá sama v lesích na opuštěné horské chatě, skoro křičíte "ne, nechoď ven! někde tam je a číhá". Slepá skrvna je psychologický román plný emocí, ztrát, násilí a lásky neopětované, přehnané až krajně patologické.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama