Sharp objects

26. července 2016 v 16:29 | trideci |  Recenze
Zamáčkněte slzu, zahoďte kapesníčky, jsem zpět. A to doslova. Po třítýdenní pauze z velmi nepředvídatelných důvodů (dovolené) jsem zpět v Čechách a mohu se věnovat třem deckám.
Jednalo se o mou první netradiční dovolenou, vlastně to nebyla dovolená,ale cestování, jak mi bylo mnohokrát vysvětleno. Protože to je přeci rozdíl. Žádné válení na pláži v rezortu, ale poctivá makačka s batohem na zádech a mapou v ruce na druhém konci světa. Vlastně chci založit ještě jeden blog, který bude celý věnovaný cestování a tahle dovča bude parádním startem. Tři týdny v Indonésii si zaslouží vlastní prostor. Jelikož obsah zavazadla a jeho váhový limit byl značně omezen, musela jsem se vydat na cesty bez knihy. Čtečku nemám, protože "papír je papír" a tablet jsem z bezpečnostních důvodů nechala raději doma. Po dvou týdnech absťáku a s vědomím, že poslední 4 dny již budeme na jednom místě, tudíž se s knížkou nebudu nikde tahat, jsem naběhla do knihkupectví a vyšla s Gillin Flynn a jejími Sharp objects. Vzhledem k tomu, že na Bali nemají pochopení pro české čtenáře, kniha byla samozřejmě v angličtině, alespoň mi vydržela o den dva déle.

Gillian známe pro její slavnou Gone Girl (Zmizelá) a neméně známé Dark places (Temné kouty). První dva tituly jsem dříve viděla ve filmovém zpracování, a tak byl výběr Ostrých předmětů bez váhání.
Hlavní postavou je novinářka Camille, která pochází z malého městečka Wind Gap, v současnosti však působí v Chicagu. Dvě brutální vraždy malých děvčátek ji přivedou zpět do rodného městečka, když její šéf rozhodne, že pojede právě o nich napsat reportáž.
A tak se Camille musí vydat zpět do minulosti, do maloměsta, kde i zdi mají oči a uši, kde minulost se nezapomíná a kdo doteď z městečka neodešel, už navždy zůstane.
Příběh sleduje vztah mezi Camille a její matkou Adorou, zbohatlickou paničkou žijící v luxusním sídle, která nikdy nemusela pracovat. Vztahová linie zachází ještě o generaci dál a to ke vztahu mezi Adorou a její matkou, Camillinou babičkou.
Kromě zavražděných dívek, se v příběhu objevuje ještě jedna postava, která vyvstává z mrtvých. Je to Camillina sestra Marianne, která zemřela před mnoha lety na neznámou nemoc. Přesto, že o ni Adora tak moc pečovala, Marianne zemřela vě věku blízkém právě zavražděným dívkám a o to psychicky náročnější pro Adoru i Camille celý případ je. Kromě Camille a zemřelé Marianne, má Adora ještě jednu dceru, Camillinu nevlastní sestru Ammu.
Amma je třináctiletá puberťačka, která doma a ve společnosti matky vypadá jako malý andílek hrající si s domečkem pro panenky. Ve skutečnosti je obávanou školní královnou, která má okolo sebe spolek vycvičených kamarádek, šikanující mladší i starší spolužáky. Účastní se středoškolských večírků, pijí alkohol, užívají drogy a vystavují svá předčasně vyspělá těla na odiv. Camille si k Ammě nikdy neuměla najít cestu už jen proto, že věkový rozdíl by mohl z Camille udělat Amminu matku.
Kromě špatného vztahu s matkou se Camille musí vyrovnat s vlastními démony, kteří sílí, čím více se blíží k rodnému městečku. Přesto, že se snaží navázat dospělý vztah s policejním vyšetřovatelem, který má případ na starosti, její staré zlozvyky jí tahají zpět ke dnu. Situaci nenapomáhá ani maloměšťáctví bývalých spolužaček, které si vzaly bývalé školní fotbalové hvězdy či bohaté obchodníky a žíjí si své v čase zastavené životy za zdmi obrovských paláců, se dvěma dětmi, řídící městská SUV v díře jeménem Wind Gap.
Hlavním podezřelým je starší bratr druhé zavražděné dívky. Už jen proto, že celá jejich rodina se přistěhovala a nepochází z městečka. Byly zavražděné dívky opravdu nevinnými andílky, proč jim vrah vytrhal všechny zuby a jak je možné, že nebyly sexuálně zneužity, to jsou otázky, které musí nejen policejní vyšetřovatel "Kansas city", ale i Camille rozluštit.
Kromě odhalení vražd dvou dívenek, se v příběhu rozklíčovává i dávná smrt Marianne. Byla péče Adory opravdu čistou mateřskou láskou nebo její chování mělo zcela jiné důvody? Je Camille, potažmo Amma v domě matky v bezpečí rodinného hnízda nebo spí přímo v doupěti hada? Tyto a spostu dalších otázek vyvstávají s každým otočením stránky. Patologické stavy, narušené osobnosti skrývající se za luxusními závěsy a hromadami prášků na předpis, osoby, které nikdy neopustily maloměsto a v neposlední řadě děti, které dávno dětmi nejsou, to vše skrývají Ostré předměty od Gillian Flynn. Za mě nejlepší z celé "trilogie". 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lída Lída | Web | 27. července 2016 v 12:55 | Reagovat

Ani jednu z knih neznám, filmy ano. Ovšem tu Indonésii bych brala všema deseti...

2 Jana Jana | E-mail | Web | 28. července 2016 v 13:26 | Reagovat

Neznám knihu ani film... Ale jakmile dočtu ďáblovu slzu, jistě po ní sáhnu! A vítej zpět, jsem ráda za nový článek!

3 trideci trideci | 28. července 2016 v 16:21 | Reagovat

[1]: už pracuji na blogu, tak alespoň zprostředkovaně :)

4 trideci trideci | 28. července 2016 v 16:22 | Reagovat

[2]: děkuji :) a knížky i filmy opravdu stojí za to

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama