50 odstínů závisti

10. února 2017 v 13:14 | trideci |  Recenze
Obrovská nafouknutá bublina kolem 50 SHADES mi nedala spát a musela jsem si vytvořit vlastní názor. Na pokračování zfilmování románu jsem se těšila přesto, že knihy jsem měla problém dočíst.

Ještě než boom okolo této knihy v Čecháh vůbec začal, měla jsem přečtený první díl v angličtině. Od začátku bylo jasné, že se nejedná o převratný zázrak, ale spíš odpočinkové čtení. Musíme vzít v potaz, což většina kritizujících diváků ani netuší, že samotný příběh vznikl jako FAN FICTION na Stmívání...víc netřeba dodávat. Nemůžeme tedy čekat průlomové veledílo.

Je to pohádka! Pohádka pro dospělé znuděné ženské v 21.století. E.L. James neobjevila nic nového, jen použila klasické archetypy, které prostě fungují. Je jedno, jestli hlavní postava je Popelka, Sněhurka, Vivien nebo Anna. Podstatou je chudá/obyčejná dívka/panna, která potká omračujícího prince/milionáře/Graye.
V dětství to byly princezny, v devadesátých letech prostituka (doba to tak chtěla) z Hollywood bulváru, v současnosti, kdy sex křičí i z reklamy na mlíko, je to naivka Anna a milionářský trpící uchylák.

Pokud si tento základní fakt dokážeme připustit, můžeme si užít pohled na kočku Dakotu a sexy Jamieho.
Pokud úplně pomineme obsah, forma jako taková byla více než uspokojující. Scény byly slušně zrežírované, celkově pěkně sestříháno, hodně se dodržovala knižní předloha. Pád vrtulníku mi nepřišel nikterak komický, jak bylo v komentářích na čsfd často vytýkáno. Naopak, scéna je mnohem lépe zpracovaná než v 90% akčních flmů.

Nechápu zaujaté a neobjektivní články na rádoby seriózních webech jako idnes, které mluví o parodii sama na sebe. Nejsem žádným velezastáncem tohoto díla. Jak jsem psala na začátku, četla jsem všechny tři knihy, poslední s velkými obtížemi. Byl to už moc slaďák. Přesto se ráda podívám do světa, který je mi tak vzdálený. Do milionářského bytu, na krásné šaty a luxusní auta. Na chvíli vypnout a nechat realitu za dveřmi kino sálu. Jen se ponořit do té pohádky.

Lidé jsou zlí a závistiví. Dovolím si říct, že 99% negativních komentářů je od chlapů, kteří vživotě nic nedokázali a tlustých hnusných ženských, které vědí, že nikdy nebudou vypadat tak dobře, jako dcera Melanie a Antonia.

Dvojka je mnohem dramatičtejší a méně odlehčená než první díl. Bylo to tak v knize, je to tak ve filmu. Anna má ironické poznámky a vypjaté situace shazuje v knize i na plátně. Lidi to nechápou, smějí se vlastně sami sobě, svojí hlouposti a neznalosti. Šla jsem do kina opravdu předpojatá a čekala ten horzný brak. Ty trapné a komické scény. Bohužel, vážně jsem chtěla, ale já je tam prostě neviděla. Jsme moc ráda, že v kině bylo obsazených jen pár míst a nejvíc jsem vlastně rušila já, když jsem komentovala každou scénu. Sedět mezi těmi výbuchy smíchu asi odejdu a budu chtít vrátit peníze.

Dnes je moderní vše hanit. Je důležitejší být zajimavý, než uznat, že ten film je jednoduše průměrně dobrý, jak romantické filmy bývají.
Akorát páni redaktoři a komentátoři zapomínají, že tím dělají dílu ještě větší reklamu, protože lidé jsou také zvědaví (hned po té závisti). První díl vydělal miliony dolarů a troufám si říct, že tentokrát to bude mnohem více, právě díky té negativní reklamě, která se valí ze všech stran.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 10. února 2017 v 14:35 | Reagovat

Jasně, pro někoho odpočinková literatura, ale za mě opravdu ne...

2 trideci trideci | 10. února 2017 v 16:56 | Reagovat

[1]: Přesě tak :) každý, ať si najde, co se mu líbí

3 Kazimír Kraťas Kazimír Kraťas | Web | 10. února 2017 v 17:12 | Reagovat

Jsem zoufalý ošklivý panic se zanedbatelným IQ i délkou údu a s komplexem méněcennosti. Zoufale potřebuji vaši pozornost. Potřebuji vaše komentáře, až už utěšující či lítostivé, nebo nenávistné. Prostě potřebuji mít pocit, že se o mne někdo alespoň jednou v životě zajímá, ať už v dobrém, nebo špatném. Potřebuju to snad ještě naléhavěji než první sex, funkční pistoli, nebo preventivní proplesknutí, abych se konečně probral a přestal ze sebe dělat šulina na těch internetech.
Jedná se sice o reklamu, ale alespoň jsem upřímný, říkám to narovinu a racionálně vysvětluji důvody, proč stojím o větší návštěvnost. Krom toho - za každou jednotlivou návštěvu na mém blogu se o jednu vteřinu zkrátí čas, zbývající do ztráty mého panictví! A to se vyplatí, zvláště jste-li filantropové!

4 trideci trideci | 10. února 2017 v 17:13 | Reagovat

[3]: hste vtipnej, proto vám to nesmažu ;)

5 Renaiti Renaiti | Web | 10. února 2017 v 17:34 | Reagovat

Článek je moc hezky napsaný! Pohrávání si s myšlenkou, že většina těch, kteří tuto sérii haní, jsou jen závistiví, se mi moc líbí a možná je to přeci jen trochu pravda...
Já sice knihy nečetla, ale první díl filmu jsem viděla a myslím, že to bylo takové, jako jsem od romantického filmu očekávala. Není to zase tak špatný film, který by si okamžitě zasloužil zahrabání někam hodně hluboko pod zem. Pohledný milionář, který má o vás zájem. Pochybuji, že by se našla žena, která by o tom alespoň jednou nesnila. Nechápu co všichni proti této sérii mají. Není to nic extra, ale zkrátka takový průměrný romantický slaďák (dle mého názoru rozhodně lepší než klišé od Rosamunde Pilcherové)...

6 trideci trideci | 10. února 2017 v 20:27 | Reagovat

[5]: přeeesně :D Rosamunda má taky svoje divačky/čtenářky, tak proč by to nemohlo fungovat pro odstíny :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama