Březen 2017

Příběh první

10. března 2017 v 14:58 | trideci |  Příběhy
Připravila jsem několik příběhů. Budou napsané různým stylem a každý na jiné téma. Něco však budou mít společné.
Zveřejňovat je budu postupně vždy pod téma týdne, tomu je i přizpůsobím.

Příběh první
Dcera
Leden 2016

Křičely na sebe jako nikdy předtím. Za celý život se pohádaly nesčetněkrát, ale tentokrát to bylo jiné. Emma byla zahnaná do kouta, bránila se. Věděla, že její matka není v právu. Věděla, že její matka je zoufalá. Proto se uchýlila ke lžím a osočila Emmu z věcí, které nebyly pravdou. Obě to věděly, ale Emma neměla možnost se bránit. Byla jen dcera. Dítě, které nikdy nemělo nárok na vlastní názor.

Červen 1985 - září 1993

Před jednatřiceti lety, horkého červnového dne přišla na svět Emma. Narodila se dívce, která sotva oslavila devatenácté narozeniny. Byla plánovaným dítětem. Až moc plánovaným. Lilian chtěla pryč z domu. Pryč od rodičů, kteří se o ni nezajímali. Od matky, která byla věčně zpitá pod obraz a otce, který se úzkostlivě snažil vše skrývat. Byli přeci dokonalá rodina. Krátce po narození dcery se Lilian nastěhovala do rodného domu svého manžela. Manžela, kterému bylo v době narození jejich dcery osmnáct let. Sami byli ještě dětmi. Žili v domě Mathiasových rodičů a hráli si na rodinu. Přitom ani jeden z nich netušil, co to obnáší. A jaké budou důsledky.
V prvních měsících často odkládali Emmu k Lilianiným rodičům. I když od nich Lilian utekla, přišlo jí vhod, když mohla nechat novorozeně celý víkend u prarodičů a užívat si čerstvě nabyté dospělosti. Tak to pokračovalo několik let. Emma jezdila s prarodiči na dovolené, trávila u nich víkendy. První opravdovou lásku poznala od nich. Lilian neměla z mateřství rozum a Mathias raději trávil čas s kamarády na motorce.
Po šesti letech, kdy se situace ustálila, se Lilian naučila předstírat roli matky a zatoužila po dalším dítěti. Ve skutečnosti se jednalo o hloupý a naivní tah mladé holky, o pokus zachránit manželství. Mathias měl dávno zájmy jinde. Dítě ho nemohlo nikdy udržet. A tak zůstala Lilian sama. S osmiletou Emmou a dvouletou Zoe. Odstěhovala se zpět do rodného domu a s Mathiasem se ona ani dcery několik let neviděly.

Červen 1998

Emmě bylo čerstvých třináct let, když si její matka přivedla do jejich domu nového muže. Muže, kterého Lilian od první vteřiny nenáviděla. Zoe neměla z celé situace ještě rozum, neuměla si utvořit vlastní názor. Bylo jí teprve sedm let. Emma byla dávno dospělou duší, která stále tápala v dětském těle. Vždycky byla o něco napřed. Chápala věci, které byly pro její vrstevníky nepochopitelné. Zatímco spolužáci hráli dětské hry, Emma přemýšlela, jakým způsobem se bude ubírat její život. Kam půjde na školu, jak bude vypadat její budoucí kariéra. A hlavně, jak se zbavit toho vetřelce.
Nikdy nechápala, jak jim to mohla matka udělat. Rozuměla její samotě, její touze po partnerském vztahu. Ale proč zrovna on? Ten nejhorší, nejodpornější a nejzlejší člověk, jakého si mohla vybrat. Ale na jejím názoru nezáleželo. Byla přeci jen malým dítětem, které ničemu nerozumí. Holkou v pubertě, která by nesnášela kohokoliv, kdo se snaží nahradit jejího otce. Jenomže Emma už dávno dítětem nebyla.

Červen-Září 2000

Toho léta zažila Emma první opravdovou lásku. Potkala Filipa, chlapce z dobré rodiny, pocházel se stejného města. Po návratu z dovolené se dál vídali. On byl o několik let starší, ale díky Emmině vyspělé osobnosti to mohlo fungovat. Problémem byla Lilian. Najednou začala předstírat roli matky. Tvrdila, že Emma není na takový vztah připravená. Dokonce začal zasahovat ten příživník, Lilianin nový muž. Všichni viděli, že vztah mezi Emmou a Filipem je naprosto v pořádku. Emma se za oba styděla.
V září nastoupila na gymnázium, kde se pro ni otevřel nový svět. Nikdo už nemohl tvrdit, že je dítětem. Konečně se cítila dobře, mezi svými. Inteligentní mladí lidé, učitelé a profesoři, kteří si jí vážili. Samozřejmě potkávala spoustu chlapců, kluků, kteří se jí líbili. Na chvíli nechala svojí mysl ovládnout hormony a podvolila se pubertálnímu chování. Chtěla vyzkoušet vše nové.

Květen 2004

Po maturitě se Emma odstěhovala. Bylo jí líto nechat svou milovanou sestřičku Zoe s tou příšernou ženskou a nechutným chlapem, ale neměla na vybranou. Měla to v plánu celý poslední ročník, ale musela počkat do maturity. Musela počkat, až bude volná. Během několika měsíců od nástupu do školy pochopila, že i když se s Filipem poznali velmi brzo, on je ten pravý. Začali se opět vídat. Filip Emmě odpustil, a teď, když byla oficiálně dospělá, mohli být konečně spolu.
Lilian byla vzteky bez sebe a Fritz, ta pijavice, mohl puknout, protože neměl dál Emmu pod kontrolou. Nemohl jí už nakazovat, v kolik hodin musí být doma, kdy bude mít večerku. Nebude jí kontrolovat věci ve skříni a rozhodovat, jak bude mít uspořádaný stůl. Nebude ji smět nadále šikanovat a ztrapňovat. Emma se jen obávala, aby si nevybíjel zlost na Zoe.
Filip byl v posledním ročníku inženýrského studia a jeho rodiče jim poskytli byt v centru města. Emma věděla, že jsou to hodní a inteligentní lidé a byla jim vděčná. Vděčná za to, jakého vychovali muže, a že se jí ujali. Nechtěla udělat stejnou chybu jako její matka před osmnácti lety. Nechtěla zakládat rodinu a čekat, že se o ně někdo postará. Chtěla jen žít vlastním životem.

Prosinec 2015

Zoe a Emma se vídaly několikrát do roka. Vždy na narozeniny, někdy jen tak, ale rozhodně nevynechaly ani jedny Vánoce. Zoe byla pro Emmu víc, než sestra. Skoro, jako by byla jejím vlastním dítětem. Lilian se vždy zajímala jen o sebe, jak vydělat peníze, a pak o Fritze. Emma tak Zoe vychovávala jako druhá matka. Starala se o ni, bránila ji, milovala ji. Zoe už bylo dvacet čtyři let, studovala vysokou školu, bydlela v malém bytě na okraji města.
Lilian s Fritzem zůstali v rodném domě Lilian i po smrti jejích rodičů. Fritz tam nikdy nebyl vítaný, ale na tom už teď nezáleželo. Emma každý rok zvala k štědrovečerní tabuli i matku. Lilian nikdy nepřišla. Tvrdila, že dostala nůž na krk, a že jí vlastní dítě nebude vyhrožovat. Dostala pouze jednoduché pozvání. Aby přišla sama. Bez odporné příživnické pijavice. Zvolila si Fritze.

Leden 2016

Emma se rozhodla navštívit rodiče svého otce. Babičku s dědou, které moc často nevídala. Potřebovala si vyzvednout dokumenty, které byly uloženy na půdě domu. Rodný list a staré fotografie. Byli dobří lidé, nemohli za chování svého syna. Po odchodu jejího otce se snažili, dávali Emmě i Zoe najevo svou náklonnost.
Dům prarodičů byl vzdálený jen několik bloků od domu Lilian. Emma věděla, že by mohla matku potkat, a proto jela zadní cestou. Když byla u prarodičů asi půl hodiny, zaslechla na příjezdové cestě auto. Do domu vešla Lilian. Musela vidět zaparkované Emmino auto, ale přesto vešla. Emmu ignorovala. Pozdravila se s rodiči svého bývalého muže a usadila se do kuchyně. Emma stála jako opařená. Lilian sem očividně chodila často. Matka jí ani nepozdravila. Místo toho začala vyprávět prarodičům, jestli vědí, jak Emma zneužívá Zoe. Že s ní manipuluje.

To už bylo na Emmu moc a uhodila na matku, proč lže. Matka je lhářka a manipulátorka. Zvolila si cizího chlapa místo svých dcer a teď se diví, že není nikde vítaná. Že on není nikde vítaný. Lilian byla vzteky bez sebe a chtěla Emmu praštit. Ta byla však ledově klidná, stála jako socha a jen se jí hýbaly rty. Popřála matce šťastný život se svým dokonalým mužem, kterého si zvolila. Vzala dokumenty, pro které přijela, rozloučila se s babičkou a dědou, a odešla. Měla pocit, jako by celou scénu sledovala z povzdáli, byla duchem nepřítomná. Tělo reagovalo automaticky.

Matka za ní ještě křičela, ale Emma už neposlouchala. Pouze se utvrdila v tom, že udělala dobře, když se rozhodla před lety odejít a žít vlastní život. Když zanechala matku ve svých vlastních bludech, žít životem, který sama nenáviděla, ale nikdy by to nepřiznala.